Μεγάλη νίκη για την Α.Ε Δικαίου
Αθλητισμός
08/11/2021

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Α.Ε. Δικαίου, η οποία λύγισε την αντίσταση του Α.Σ. Πέρα με 91-85 και πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Με τον Λευτέρη Παρβαντώνη να κάνει «μαγικά» και τον Αντώνη Χατζησταμάτη να «σιγοντάρει», οι Κώοι πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη, αν αναλογιστεί κανείς ότι αγωνίστηκε χωρίς τους Χρύση, Δρόσο Μ. και Χατζηγιακουμή.

Στο α’ δεκάλεπτο οι Αθηναίοι ήταν καλύτεροι και έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα βελτιώθηκε αισθητά κυρίως στην άμυνα και κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 38-38, ενώ το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο γ’ δεκάλεπτο (65-62). Το «κρυφό χαρτί» για τους Κώους ήταν ο εξαιρετικός Παρβαντώνης, ο οποίος κάλυψε και τη μέτρια επιθετικά μέρα των Τρύπη και Βάση και μαζί με τον Χατησταμάτη οδήγησαν επιθετικά την Α.Ε. Δικαίου στη νίκη. Σημαντικά βοήθησαν επίσης οι Τριτσάρης και Λάμπρου, με την Α.ΕΔ. να επιστρέφει στις νίκες, μετά τις δύο ήττες από τον Α.Ο. Πεύκης και τον Α.Ο. Ερμιονίδας. Η Α.Ε. Δικαίου έχασε πολλές βολές και συγκεκριμένα είχε 24/41...

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-23, 38-38(ημ.), 65-62, 91-85
Διαιτητές: Κούλης Χ.- Γαραντζιώτης
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης): Βάση 3, Τρύοας 7, Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 9(1), Παρβαντώνης 27(2), Καλής, Δρόσος Π. 7, Λάμπρου 10, Καραθωμάς 1, Χατζησταμάτης 27(1).
Α.Σ. ΠΕΡΑ (Χολέβας): Δουβλής 14(1), Πρόγκας 11(1), Βλάχος 13(1), Σιδηρόπουλος, Κακαργιάς 19(3), Σπέντζος 5, Καράμπελας 11(2), Κοκορέλης, Νικηταράς 4, Θεοφανίδης, Δαλαμπέκης 2, Γρανιάς 6