Μεγάλη νίκη για τον Φοίβο με εκπληκτικό Ανδρέα Σκούφη
17/04/2022

Σ’ ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς ο Φοίβος κατάφερε να επικρατήσει με 66-61 της Καλλιθέας πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στα πλέι-οφ με όλες τις ομάδες πλέον να ξεκινούν σχεδόν απ’ την ίδια αφετηρία έχοντας όλες από ένα ροζ φύλλο αγώνος. Εκπληκτικό ματς απ’ τον Ανδρέα Σκούφη που σταμάτησε στους 32 πόντους με πέντε τρίποντα έχοντας τρομερή βοήθεια απ’ τους Σουλιώτη (19π.)

Ο Φοίβος ήταν η ομάδα που επέβαλε τον δικό της ρυθμό από το ξεκίνημα και κατάφεραν με Σκούφη και Σουλιώτη να ανοίξει την διαφορά πηγαίνοντας την στο 17-8 , 2:49 πριν το δεκάλεπτο. H Καλλιθέα βρήκε απάντηση με Κανύχη και Παντελίδη και μείωσε σε 17-12. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στην συνέχεια έξω απ’ τα 6.75 και η Καλλιθέα με τον Κανύχη πήγε το ματς στον πόντο στο φινάλε της πρώτης περιόδου (17-16).

Η Καλλιθέα κατάφερε στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου να πάρει προβάδισμα με τον Εκινέ ενώ είχε λύσεις με Παντελίδη Π. και Κανύχη (19-25). Ο Φοίβος πήγε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι αφού ήταν άστοχος έξω απ’ τα 6.75 και με Σουλιώτη και Γιουσέμογλου μείωσε στους δύο (23-25) 3:51 πριν το ημίχρονο. Η Καλλιθέα είχε και πάλι τις λύσεις με τρίποντα απ’ τους Φράγκο και Γυφτάκη ανεβάζοντας την διαφορά στους 7 (25-32) δύο λεπτα πριν το ημίχρονο. Ο Φοίβος με Σουλιώτη και Αντρέα Σκούφη και πάλι κατάφερε να μειώσει πηγαίνοντας το ματς στον πόντο (33-34) στο ημίχρονο με τους δυο τους να έχουν πετύχει τους 29 απ’ τους 33 πόντους της ομάδας τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι με καλά ποσοστά ευστοχίας έξω απ’ τα 6.75 και με Γκοράτσα και Σκούφη πήραν προβάδισμα έξι πόντων 41-35 (7.18) πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Η Καλλιθέα βρήκε και πάλι λύσεις και με Καρβούνη και Κανύχη μείωσε στους δύο (44-42) 1.48 για το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Σκούφης σκόραρε ξανά για τρεις, η Καλλιθέα απάντησε με Καρβούνη και Κανύχη για να πάει η διαφορά στους δύο στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου η Καλλιθέα ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα στο σκορ με Κανύχη και Καρβούνη για το 51-53, 8 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σκούφης ήταν αυτός που πήρε το όπλο του και πάλι δίνοντας την ευκαιρία στον Φοίβο να πάει στο +5, 60-55 , 5 λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν πάθος τρομερό στην άμυνα, με την Καλλιθέα να καταφέρνει να μειώσει στους δύο με το τρίποντο του Βασιλαράκη (63-61), 2 λεπτά πριν το τέλος του ματς. Στα 40 δεύτερα ο Μπιλιάς αστόχησε σε φάουλ, ο Σουλιώτης μάζεψε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ κάνοντας απ’ την γραμμή των βολών το 64-61. Η Καλλιθέα δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση στο τέλος και ο Δημητρίεβιτς ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-34, 49-47, 66-61

Διαιτητές: Φάκαρος - Ασλανίδης

Φοίβος (Καπλανίδης): Δρόσος, Σκούφης Α. 32 (5), Σουλιώτης 19 (1), Γκοράτσας 3 (1), Γιουσέμογλου 4, Κατσούβας, Παπούλης, Δημητρίεβιτς 6, Σκούφης Γ. 2

Καλλιθέα (Παναγιωταράκος): Μπιλιάς, Καρβούνης 10 (3), Παντελίδης Κ., Γυφτάκης 8 (2), Βασιλαράκης 3 (1), Σταύρου 3 (1), Παντελίδης Π. 10, Φράγκος 8 (1), Λιβησιανός 4 (1), Κανύχης 12 (1), Εκινέ 2