Μπράβο ρε μάγκες , Ε.Α.ΚΑ για Γ' Εθνική
25/06/2022

Αγκαλιά» με την άνοδο της στη Γ’ Εθνική είναι πλέον η Ε.Α. Καλύμνου, η οποία κέρδισε με 55-54 τον Πανναξιακό στο ντέρμπι της πρεμιέρας των αγώνων μπαράζ στο Μετς και βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από το όνειρο. Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού νωρίτερα βρέθηκε στο -13, η ομάδα του Γιώργου Μαύρου λύγισε τους Ναξιώτες και κερδίζοντας αύριο τον Αιολικό, μπορεί να πανηγυρίσει από νωρίς την άνοδο της στις εθνικές κατηγορίες, για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η Ε.Α.ΚΑ. δεν ήταν καλή για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο άφησε τα καλύτερα για το τέλος και παίζοντας με το μαχαίρι στα δόντια, κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο Μετς. Πλέον οι ΚΑΛΥΜΝΙΟΙ είναι το φαβορί για την άνοδο στη Γ’ Εθνική, αφού θα ανέβουν δύο ομάδες από τα μπαράζ.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το α’ δεκάλεπτο στην πρεμιέρα του Μετς… Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα, κάτι αρκετά φυσιολογικό με βάση τη σημασία και κρισιμότητα του αγώνα. Με τρίποντο του Θεοφιλάκου, η Ε.Α.ΚΑ. προηγήθηκε 6-5 (3’) με τον Πανναξιακό να αντιδράει και να παίρνει το προβάδισμα με τον έμπειρο Καραγκιολίδη (8-9 στο 6.30’). Με αιχμή του δόρατος τον Βλαγκόγια, οι Καλύμνοι πήραν ξανά τα ηνία (13-11 στο 8’), όμως Αγγελόπουλος και Καραγιάννης διαμόρφωσαν το 13-15 στο α’ δεκάλεπτο.

Στο β’ δεκάλεπτο δεν λειτούργησε τίποτα σωστά για την Ε.Α. Καλύμνου, με τους πρωταθλητές Κυκλάδων να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους σε όλα τα επίπεδα. Οι Ναξιώτες σε άμυνα και επίθεση ήταν καλύτεροι και με κορυφαίο τον Ατζάμογλου ξέφυγαν με 15-22 (14’). Ο Θεοφιλάκος μείωσε προσωρινά σε 20-24 (15’), με τον Μαγγιώρο να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και ο Πανναξιακός να κάνει το σκορ 20-33 (17’). Τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές των παικτών της Ε.Α.ΚΑ. έδωσαν το δικαίωμα στον Πανναξιακό να πάει στα αποδυτήρια 24-35, παρουσιάζοντας ένα καλύτερο πρόσωπο.

Στο γ’ δεκάλεπτο, η Ε.Α.ΚΑ. βελτίωσε αισθητά την άμυνα της, ωστόσο επιθετικά δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα, με τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου να παραμένουν σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Ο Πανναξιακός ξέφυγε με +13 (26-39 στο 22’), με την Ε.Α.ΚΑ. να βρίσκει λύσεις με τους Βλαγκόγια και Τσαούση και να μειώνει σε 33-41 (28’). Με τον πανύψηλο Αγγελόπουλο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (34-44) για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με καλάθι του Βλαγκόγια (36-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ε.Α.ΚΑ. έκανε τη μεγάλη ανατροπή… Μετά το τρίποντο του Ατζαμόγλου (40-47 στο 32.30’), οι Καλύμνιοι θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό… Με Τσαούση και Σίσιου μείωσε σε 45-47 (35’), για να απαντήσει με τυχερό τρίποντο ο Καραγκιολίδης (45-50 στο 36’). Ο Βλαγκόγιας έκανε το 47-50 και ο Μαγγιώρος το 47-52 στο 37’. Ο Σίσιου με 2/2 βολές στο 2.34’ μείωσε σε 49-52 για να ισοφαρίσει με τρίποντο ο Ρογαλίδης στο 1.57’ (52-52). Ο Τσαούσης με μία βολή έκανε το 53-52 (1.34’) για να ακολουθήσει λάθος του Μαγγιώργου (στο 1.15’) και του Τσαούση (στα 58’’). Στα 39’ ο Ατζάμογλου αστόχησε σε δίποντο, αλλά μετά από διεκδίκηση η κατοχή έμεινε στον Πανναξιακό και στα 37’’ μετά από επαναφορά ο Μυλωνάς έκανε το 53-54. Στην τελευταία επίθεση της Ε.Α.ΚΑ. ο Τσαούσης κατάφερε μα σκοράρει (55-54) διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι Ναξιώτες δεν έκαναν τίποτα καλό στο χρόνο που απέμενε.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-15, 24-35(ημ.), 36-44, 55-54

Διαιτητές: Παπαφωτίου- Δελαγραμμάτικας

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Αλαχούζος 3(1), Κοπανέζος 2, Σίσιου 2, Θεοφιλάκος 8(2), Βλαγκόγιας 17(1), Μελεούνης 3, Ρογαλίδης 5(1), Τσαούσης 15, Σκουμπουρδής.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ονάσογλου): Πιτταράς, Μαγγιώρος 14(1), Καλαβρός, Ατζάμογλου 8(2), Καραγιάννης 4, Καραγκιολίδης 13(1), Μυλωνάς 6, Αγγελόπουλος 7, Βόμβας 2, Χατζόπουλος.