Ο Ολυμπιακός πήρε το Super Cup στη Ρόδο
02/10/2022

Οι ''ερυθρόλευκοι''... έπνιξαν με την άμυνα τους τον Ολυμπιακό, κέρδισαν εύκολα με 67-52 και κατέκτησαν την πρώτη κούπα της χρονιάς στη Ρόδο!

Ήταν καλύτερος σε όλα τα επίπεδα και το απέδειξε στο Super Cup… Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο μεγάλο τελικό του Super Cup στη Ρόδο με 67-52 και κατέκτησε πανάξια την πρώτη κούπα της χρονιάς. Οι Πειραιώτες ήταν σαφέστατα καλύτεροι με εξαίρεση το ξεκίνημα του αγώνα και πήραν δίκαια και εύκολα το τρόπαιο στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας. Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στον μεγάλο τελικό του Super Cup… Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 9-2 με επτά πόντους του Ουίλιαμς, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Με τον Κάνααν να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 9-12 (6’), κάνοντας σερί 0-10. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε λύσεις (11-18 στο 8’) για να μειώσουν οι «πράσινοι» σε 15-18 στο α’ δεκάλεπτο.

Στο β’ δεκάλεπτο με αιχμή του δόρατος τον Μπολομπόι, ο Ολυμπιακός έκανε το σκορ 15-21 (11’) και 17-23 με τον Μακίσικ. Με τον Παπαγιάννη να δίνει λύσεις, οι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 7-0 (24-23 στο 15’), αλλά ο Ολυμπιακός πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Παναθηναϊκό και ξέφυγε με 24-30 (16.30’). Μετά το 26-32, ο Λι με δύο «κολλητά» τρίποντα ισοφάρισε για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς (32-32 στο 18’). Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Μακίσικ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με 34-37, έχοντας υπεροπλία στα ριμπάουντ και κορυφαίο τον Μπολομπόι (9π, 7 ριμπ.)

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως την κυριαρχία του απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ζορίστηκε πολύ να σκοράρει και πέτυχε μόλις 18 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με τον Φαλ (34-44), και μετά το τρίποντο του Μποχωρίδη (42-50), έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 43-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγε με +16 (43-59) με τρίποντο του Βεζένκοφ και στη συνέχεια χαλάρωσε, με τον Παναθηναϊκού να μην μπορεί να αντιδράσει. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα και πολύ καλή προσπάθεια σε επίθεση και άμυνα, οι Πειραιώτες κέρδισαν με +15 τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε την πρώτη κούπα της χρονιάς.