Εφηβικό: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Έσπερο (Video)
Αθλητισμός
18/10/2022

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο εφηβικό πρωτάθλημα ο Έσπερος Κω… Η ομάδα του Δημήτρη Χατζηστέργου κέρδισε εκτός έδρας στο ντέρμπι τον Ηρακλή 2000 με 60-50 και έκανε καλό «ποδαρικό» στον όμιλο νήσων. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Έσπερο να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο με τους Γούναρη, Βίλα και Τσολάκη και να καταβάλλει την αντίσταση του Ηρακλή 2000. Σε όλη τη διάρκεια του, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25-23 στο ημίχρονο. Ο Ηρακλής 2000 είχε το προβάδισμα στο σκορ (33-28 και 35-32 στο 27’), με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το γ’ δεκάλεπτο με 38-40. Το ντέρμπι συνεχίστηκε (43-43 και 47-47 στο 35’).

Ο Τσίκος με μία βολή έκανε το 48-47 με τον Γούναρη να πετυχαίνει καθοριστικό τρίποντο (48-50 στο 37’). Ο Βίλα έκανε το 48-52 (2.40’ πριν το τέλος), για να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του ο Τσίκος (50-52 στο 1.52’). Ο Τσολάκης πέτυχε καθοριστικό δίποντο για το 50-54, ενώ ο Πόγιας αστόχησε στο 1.10’. Τον μιμήθηκε ο Βίλα στα 53’’, ωστόσο ο Ηρακλής 2000 έκανε λάθος και ο Γούναρης στα 17’’ έκανε το 50-56 και έβαλε τέλος στην υπόθεση- νίκη Μάλιστα, ο Έσπερος κέρδισε με +10 μετά από λάθη των γηπεδούχων στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-14, 25-23(ημ.), 38-40, 50-60
Διαιτητής: Φάκαρος
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Χρυσόπουλος 1, Αλεξανδράτος, Πιπέρης, Αλαβέρας 18(3), Αγγελής 3(1), Διακοδημητρίου 6, Τσίκος 14(1), Λέπουρι 3(1), Πόγιας 5(1), Αποστόλ
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Χατζηστέργος): Βίλα 16, Ζώης 8(1), Τσολάκης 7(1), Γούναρης 17(1), Αηδονίδης, Λαουμζής 6(1), Γιαλλούσης, Καραντίνας, Κανενόπουλος 6(1).