Ιδανικό ξεκίνημα για την Ε.Α.ΚΑ στο 2023
07/01/2023

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Ε.Α. Καλύμνου, η οποία κέρδισε με 67-54 τον ουραγό Μανδραϊκό, σε εξ αναβολής παιχνίδι και σημείωσε την τρίτη της νίκη στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Παράλληλα, οι Καλύμνιοι έκαναν καλό «ποδαρικό» τη νέα χρονιά, κερδίζοντας ένα παιχνίδι must win, παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξαν καλό μπάσκετ απέναντι στην… πεντάδα του Μανδραϊκού. Αν η Ε.Α.ΚΑ. θέλει να παραμείνει στην κατηγορία, θα πρέπει να βελτιώσει αισθητά την εικόνα της στο παρκέ, γιατί σήμερα κέρδισε με το ζόρι που ταξίδεψε στο νησί των «σφουγγαράδων» με πέντε αθλητές και δύο πιτσιρίκια. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν η ομάδα του Γιώργου Μαύρου… αφυπνίστηκε, η πεντάδα του Μανδραϊκού δεν άντεξε και οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ε.Α.ΚΑ. ξεκίνησε καλά (9-4 στο 4’), με τον Μανδραϊκό να αντιδράει (11-8 και 15-11 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν σε κοντινή απόσταση χάρη κυρίως στους Καδηγιαννόπουλο και Πεταλά (17-13 στο 13’). Στη συνέχεια, η Ε.Α.ΚΑ. βελτίωσε την απόδοση της μετά το 15’ και κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (32-22). Ότι έχτισε στο διάστημα αυτό όμως, το γκρέμισε στο γ’ δεκάλεπτο. Αν και η Ε.Α.ΚΑ. προηγήθηκε ακόμη και με +13 (35-22 στο 21’), ο Μανδραϊκός επέστρεψε δυναμικά και μετέτρεψε το 38-28 σε… 38-37 με δίποντο του Πεταλά στο 27’. Μάλιστα, ο Μανδραϊκός ισοφάρισε(39-39 και 41-41) και πέρασε μπροστά με 44-46 στο γ’ δεκάλεπτο, κάνοντας επιμέρους σκορ 12-24! Στην τελευταία περίοδο η Ε.Α.ΚΑ. σοβαρεύτηκε και βρήκε λύσεις με τρίποντα του Ζούλσιτς και προσπάθειες των Σπέντζου και Βλαγκόγια. Οι Καλύμνιοι ξεκίνησαν ιδανικά στην τελευταία περίοδο και με σερί 7-0, ξέφυγαν (53-46 στο 34’). Με τρίποντο του Τσαούση η ψαλίδα άνοιξε σε διψήφιο αριθμό (56-46), οι πέντε παίκτες του Μανδραϊκού έμειναν από δυνάμεις, κι αυτό ήταν… Το 56-49, έγινε 65-51 (38’) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος… Η Ε.Α.ΚΑ. πέτυχε τη νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν, ωστόσο για να μπορέσει να ελπίζει σε κάτι καλύτερο, πρέπει να βελτιώσει πάρα πολύ την εικόνα της. Μεγάλο κέρδος για μία ακόμη φορά η παρουσία του νεαρού Αλαχούζου, ενώ έπαιξε για πρώτη φορά και ο νεαρός Χρυσάκης. Ο Σιγκούνας πέτυχε τους 13 από τους 15 πόντους του στο α’ ημίχρονο, ενώ θετική παρουσία είχαν οι Ζούλσιτς και Βλαγκόγιας.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-13, 32-22(ημ.), 44-46, 67-54

Διαιτητές: Κουτίβης- Γεωργόπουλος

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Αλαχούζος 6(2), Βλαγκόγιας 12, Χρυσάκης 2,Σπέντζος 3, Τσαούσης 9(1), Σιγκούνας 15, Κάτρης, Ζούλσιτς 12(2), Πλευράκης 8(2).

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Πεταλάς): Φραγκομανωλάκης 2, Εικοσιπεντάκης 1, Αρκουμάνης 5, Μόρφος 10, Καδηγιαννόπουλος 10, Πεταλάς 16(2), Οούντε Μπος 10(2).