Μεγάλο «διπλό» για τον Ιπποκράτη απέναντι στην Ε.Α.ΚΑ
16/12/2023

Κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στην Κάλυμνο, ο Ιπποκράτης κέρδισε την Ε.Α.ΚΑ. με 66-57, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στον όμιλο νήσων της Α’ Κατηγορίας και την έριξε από την κορυφή. Τεράστια εμφάνιση απ’ τον Χρήστου που πέτυχε 24 πόντους και οπότε χρειάστηκε δήλωσε παρών για την ομάδα του. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με την Ε.Α.ΚΑ να προσπαθεί στο τέλος να μπει στην διεκδίκηση του ματς χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Μετά το αρχικό 7-4 (4’) της Ε.Α.ΚΑ., ο Ιπποκράτης επέβαλε πλήρως το ρυθμό του (7-10 στο 6’ και 11-14 στο 9’) και άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά (11-16 στο δεκάλεπτο). Οι Καλύμνιοι δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα (12-18), αλλά παρόλα αυτά πλησίασαν σε 17-20 (13’). Ο Ιπποκράτης απάντησε με σερί 0-8 και ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (17-28 στο 15.30’), για να μειώσουν οι γηπεδούχοι με τους Θεοφιλάκο και Ρογαλίδη σε 25-33 στο ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο μετά το 25-35, οη Ε.Α.ΚΑ. έγινε απειλητική (31-35 στο 23’), αλλά και πάλι στο πιο κρίσιμο ίσως σημείο, ο Ιπποκράτης έδειξε χαρακτήρα και ξέφυγε με 31-42 (26’), «παγιώνοντας» σταθερά μία διψήφια διαφορά (33-45 στο 28’ και 42-52 στο 30’). Και φτάνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο… Ο Ιπποκράτης έκανε το σκορ 49-60 (34’), με την Ε.Α.ΚΑ. να κάνει την τελευταία της προσπάθεια μειώνοντας σε 54-60. Με 2/2 βολές ο Βάση έκανε το 54-62 για να μειώσει με τον ίδιο τρόπο ο Τσαούσης σε 56-62. Ο Χρήστου με δίποντο στο 1.14’ έδωσε τη χαριστική βολή στην Ε.Α.ΚΑ. κάνοντας το σκορ 56-64 και βάζοντας τέλος στο παιχνίδι. Ο Ιπποκράτης ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Πέτρος Αργυρίου διαχειρίστηκε ιδανικά το παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον Χρήστου πήρε τη νίκη, έχοντας βοήθειες από τους Γερογιάννη και Βάση. Από την Ε.Α.ΚΑ., πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ρογαλίδης και Θεοφιλάκος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11-16, 25-33(ημ.), 42-52, 57-66
Διαιτητές: Ροδίτης- Ξανθός
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μυριούνης): Αλαχούζος 7(1), Κοπανέζος 2, Θεοφιλάκος 13(3), Βλαγκόγιας 8, Ρογαλίδης 14(2), Τσαούσης 8, Οικονόμου 3(1), Σκουμπουρδής 2, Κάτρης, Χρυσάκης, Κοκκινίδης.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Δρόσος Ζ. 6(1), Ζαμάγιας 2, Βάση 10, Δάμτσιας 6, Μεταξωτός 6, Χατζημάρκος, Γερογιάννης 12, Κιοσέογλου, Δρόσος Π., Χρήστου 24.