Νικητής ήταν ο Φοίβος Κω στο παιχνίδι με τον Αίολο Κεφάλου, κερδίζοντας εύκολα στο β’ ημίχρονο με 99-77
Αθλητισμός
20/12/2023

Διπρόσωπος και νικητής ήταν ο Φοίβος Κω στο παιχνίδι με τον Αίολο Κεφάλου, κερδίζοντας εύκολα στο β’ ημίχρονο με 99-77.  Oι τυπικά γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά μέτριοι στο α’ ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους, παίρνοντας εύκολα τη νίκη. Παίζοντας χωρίς τους Κεφάλα, Χατζησταμάτη (θα χάσει τη σεζόν) και Χατζηγιακουμή (δεν έχει ξεκινήσει ακόμη), ο Φοίβος ζορίστηκε πολύ, αφού έπαιζε άμυνα με τα μάτια στο α’ ημίχρονο, αλλά ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μισό και «έπιασε» στην κορυφή την Ε.Α.ΚΑ. και τον Ιπποκράτη.

Ο Φοίβος Κω ξεκίνησε πολύ ορεξάτος και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας πήρε σημαντικό προβάδισμα. Με τρίποντο του Σκούφη το σκορ έγινε 7-2 (2.30’) και 12-4 με πέντε πόντους του Τρύπα (3.30’). Μετά το 17-8 (5’), με το οποίο προηγήθηκε ο Φοίβος, οι τυπικά γηπεδούχοι… ξέχασαν να παίζουν άμυνα και ο Αίολος το εκμεταλλεύθηκε απόλυτα. Με σερί 0-11, η ομάδα του Κώστα Πολίτη προσπέρασε με 17-19 (8’), αναγκάζοντας τον Γιάννη Παπούλη να χαμηλώσει το σχήμα για να τρέξει η ομάδα του. Αυτό είχε αποτέλεσμα και ο Φοίβος απάντησε με σερί 7-0 για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 24-19.

Ο Αίολος ήταν εντυπωσιακός στο β’ δεκάλεπτο… Παίζοντας μπάσκετ συγκροτημένο, με πλάνο και με αρχές, κατάφερε να είναι «σκληρό καρύδι» και μάλιστα να προηγηθεί ακόμη και με +5. Αρχικά, ο Αίολος μείωσε με κορυφαίο τον Αναστασιάδη σε 27-26 και 29-28 (14’), ενώ μετά το 32-28 που διαμόρφωσε με τρίποντο ο Παρβαντώνης, η ομάδα της Κεφάλου «έτρεξε» σερί 0-9 και ξέφυγε 32-37 (18’). Ο Φοίβος απάντησε με γρήγορο σερί 9-0 και προσπέρασε με 41-37 (18’). Με τρίποντο ο Καταβαίνης «έσπασε» το σερί (41-40 στο 19’), για να απαντήσει ο Τρύπας (44-40). Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με τον Αίολο να είναι η ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις απέναντι στο Φοίβο που δεν έβγαλε ενέργεια στην άμυνα.

Στο γ’ δεκάλεπτο η ποιότητα των παικτών του Φοίβου μίλησε, με την ομάδα να αποκτά γρήγορα μεγαλύτερη διαφορά (48-40) και την επανέφερε σε διψήφια επίπεδο (53-43 στο 24’) και ξέφυγε με +11 (63-52 στο 26’). Ο Αίολος ξανά δεν τα παράτησε και πλησίασε σε 64-58 (28’), αλλά ο Φοίβος με πατημένο γκάζι, έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 72-61. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Παπούλη πάτησε το πόδι στο γκάζι και μεγάλωσε τη ψαλίδα, παρουσιάζοντας ένα καλύτερο πρόσωπο. Το σκορ έγινε 80-66 (33’), ο Αίολος μείωσε για τελευταία φορά στους 10 πόντους (80-70), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, έκαναν σερί 16-2 και ξέφυγαν με +24 (96-72) για να τελειώσει το παιχνίδι με 99-77. Από τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τρύπας, Σκούφης (πέτυχαν μαζί 10 τρίποντα), Λάμπρου και Παρβαντώνης (κομβικός και ουσιαστικός). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Αναστασιάδης, Καταβαίνης και Κενανόπουλος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-19, 44-40(ημ.), 72-61, 99-77
Διαιτητές: Ροδίτης- Νικολάου
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Παπούλης): Φώτης, Τρύπας 25(5), Σκούφης 19(5), Σουλιώτης 4, Παρβαντώνης 12(2), Κατσούβας 3, Δημητρίεβιτς 6, Χαρίσης 14, Λάμπρου 16(1), Εμμανουήλ.
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Πολίτης Κ.): Αναστασιάδης 22(4), Σάζαλης 2, Πολίτης Κ. 9(1), Σαράντος, Τριτσάρης 4, Πολίτης Δ. 6, Παντελής, Παπαντωνίου 2, Καταβαίνης 17(4), Κενανόπουλος 15(2).