ΑΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ: Μετά τη μεγάλη σημερινή νίκη επί του ΟΦΗ, οι παίδες μας αντιμετωπίζουν την ΑΕΚ στο έτος που γιορτάζει τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της
Αθλητισμός
05/01/2024

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι τη δεύτερη μέρα του τουρνουά Παίδων Promitheas Park Tournaments "Ανδρέας Μελιγδής ", η ομάδα μας επικράτησε του ΟΦΗ με 51-53.

Παρότι δεν μπήκαν δυνατά οι παίδες μας στο ξεκίνημα του αγώνα (13-4), σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου (17-14).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται (26-21).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίδες μας ήταν εμφανώς βελτιωμένοι με σημείο αναφοράς την άμυνα, ξέφυγαν στο σκορ με 42-50, κάνοντας επί μέρους σκορ 0-14 στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου.

Στα τελευταία 2 λεπτά προσπάθησε η αντίπαλη ομάδα να ανατρέψει το σκορ, όμως οι αθλητές μας διατήρησαν το προβάδισμα και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

ΟΦΗ - Έσπερος Κω

Δεκάλεπτα 17-14, 26-21 (ημ) 39-36, 51-53

ΟΦΗ

(Ασβεστάς - Πετεινός) :

Μανουσάκης 10(3), Φοδελιανάκης 5(1), Κουκουλάκης 7, Ζαμπετάκης 2, Σφακιανάκης 9(1), Πατεράκης 5(1), Πετεινός 5(1), Σφυρινάκης , Χωματάς 5(1),Δάνδαλης 3(1), Γκεορκάτζε

Έσπερος Κω

(Χατζηστεργος - Καπλανιδης):

Ποταμιάνος, Δρεττάκης , Χατζηστέργος Π., Τασούλης , Σπατιώτης 3, Χλαπάνης 27(1), Χατζηστεργος Θ., Λαουμζής 3(1), Πουλιού 3, Παπαχρόνης, Βελισσαρίου, Χότζα 11(1), Χατζηστέργος Μ. 6(2)

Για την 3η αγωνιστική του τουρνουά Παίδων Promitheas Park Tournaments Ανδρέας Μελιγδής, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (Παρασκευή 05.01.24, 09:15) PROMITHEAS PARK γήπεδο "Ανδρέας Μελιγδής")