Πήρε τη νίκη στην Καρδάμαινα η Α.Ε Δικαίου, και έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στο Final-4
09/02/2024

Σπουδαία νίκη με την οποία παραμένει «ζωντανή» στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, πέτυχε η Α.Ε. Δικαίου, η οποία κέρδισε στο ανοιχτό γήπεδο της Καρδάμαινας με 42-39 τον Ηρακλή 2000. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έθεσε νοκ-άουτ τον Ηρακλή από τη διεκδίκηση της πρόκρισης και συνεχίζει να ελπίζει.

Το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής ήταν ντέρμπι με το α’ ημίχρονο να είναι άκρως ισορροπημένο (21-21), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, ειδικά στο γ’ δεκάλεπτο. Στο διάστημα αυτό, η Α.Ε.Δ. έπαιξε πολύ καλή άμυνα (δέχθηκε έξι πόντους) και ξέφυγε με 27-35, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για τη συνέχεια. Η Α.Ε. Δικαίου είχε μόλις τέσσερις σκόρερ (Χατζηγιακουμής, Τσαγγάρης Γ., Βησαρίτης, Καπίρης), αλλά ήταν αρκετοί για να ωθήσουν την ομάδα τους στη νίκη. Ο Λέπουρι ήταν ο μοναδικός διψήφιος για την ομάδα της Καρδάμαινας.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-12, 21-21(ημ.), 27-35, 39-42

Διαιτητές: Νικολάου- Ρώτας

ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Σαντής): Αλεξανδράτος 8(2), Χρυσόπουλος 6, Αγγελής 2, Μπότσι 6, Ζάκο, Λέπουρι 12(1), Αποστόλ 5.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Χατζηγιακουμής 13, Τσαγγάρης Γ. 12(1), Βησαρίτης 9(1). Καπίρης 8, Χατζηβελούδος, Τσαγγάρης Σ.