Πάτησε γκάζι στο πρώτο μέρος ο Φοίβος
21/02/2024

Παρουσιάζοντας ένα αρκετά καλό πρόσωπο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ο Φοίβος επικράτησε των εφήβων του Εσπέρου με 91-67 και συνέχισε με νίκη στο πρωτάθλημα του Ομίλου νήσων. Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη έβγαλε ωραίες φάσεις και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας με τον Έσπερο να έχει καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος σε σχέση με το πρώτο και να παίζει και εκείνος καλύτερο μπάσκετ.

Μετά το αρχικό 8-9 (4’), με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του Δημήτρη Χατζηστέργου, ο Φοίβος πάτησε το πόδι στο γκάζι… Με πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν σερί 11-0 και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (19-9 στο 7’), ενώ το α’ δεκάλεπτο έληξε με 24-11. Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για το Φοίβο, ο οποίος μεγάλωσε κι άλλο τη διαφορά, σκοράροντας με όποιο τρόπο ήθελε απέναντι στους έφηβους του Εσπέρου. Το 33-15, έγινε 40-17 (15’) και 49-17 (17’), με τον Φοίβο να προσφέρει σκορ και θέαμα. Το ημίχρονο τελείωσε με 55-29, αφού ο Έσπερος μείωσε στο τελευταίο δίλεπτο.

Στο β’ ημίχρονο ο Φοίβος χαλάρωσε αισθητά, με τους μικρούς του Εσπέρου να ισορροπούν απόλυτα το παιχνίδι. Ο άστοχος Έσπερος του α’ ημιχρόνου βρήκε σουτ στη συνέχεια, ενώ ο Βίλα πέτυχε τους 14 από τους 16 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η νίκη ήρθε εύκολα για τον πρωτοπόρο Φοίβο Κω, ο οποίος είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χαρίσης, Κεφάλας, Σκούφης, Λάμπρου και Κατσούβας), ενώ από τους ηττημένους μακράν ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Βίλα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-11, 55-29(ημ.), 73-51, 91-67

Διαιτητές: Ροδίτης- Ρώτας

ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Παπούλης): Σιούλας 3(1), Φώτης 2, Κεφάλας 15(1), Τρύπας 9(1), Σκούφης 15(3), Γκοράτσας, Παρβαντώνης 4, Κατσούβας 10, Δημητρίεβιτς 2, Χαρίσης 16, Λάμπρου 13(1), Εμμανουήλ 2.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ (Χατζηστέργος): Βίλα 27(3), Δρόσος 9(1), Κουζούκας 6(1), Παπαδημητρίου, Γούναρης 4, Παπούλης 6, Ντονλού, Λαουμζής 7(1), Γιαλλούσης, Καραντίνας 4, Πίτσης, Αηδονίδης 4.