Κρατάει τη νίκη και συνεχίζει ο Ιπποκράτης
21/02/2024

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του ο Ιπποκράτης κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 66-58 απέναντι στον Αίολο Κεφάλου για την 7η αγωνιστική του Ομίλου νήσων. Ο Ιπποκράτης είχε σταθερά το προβάδισμα , ο Αίολος ροκάνισε την διαφορά στο τέλος ωστόσο η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου είχε σωστές επιλογές στο τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος.

Το α’ δεκάλεπτο άνηκε στον Αίολο, ο οποίος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους τυπικά φιλοξενούμενους. Μετά το αρχικό 2-7 (3’), ο Αίολος έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 10-7 (6’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 16-15. Το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα του β’ δεκαλέπτου (21-22) και τότε ο Ιπποκράτης ανέβασε την απόδοση του με τον Χρήστου και τον Δρόσο Π., κάνοντας το σκορ 22-29 (14’). Ο Ιπποκράτης έλεγξε το ρυθμό και βελτιώνοντας την άμυνα του κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (25-36).

Στο γ’ δεκάλεπτο το συγκρότημα του Πέτρου Αργυρίου έδειξε τη διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι (31-45 στο 25’), αλλά ο Αίολος με τους Αναστασιάδη και Τριτσάρη να δίνουν λύσεις, μείωσε σε 40-47 (28’). Ο Ιπποκράτης αντέδρασε ιδανικά με Χατζημάρκου και Χρήστου και ξέφυγε ξανά με +10 (42-52 στο 30’). Μάλιστα ξεκίνησε ιδανικά την τελευταία περίοδο και μεγάλωσε τη ψαλίδα (44-59 στο 34’), αλλά ο Αίολος δεν τα παράτησε… Με σερί 10-0, η ομάδα του Κώστα Πολίτη μείωσε σε 54-59 (37’) και προκάλεσε… ταχυπαλμίες στον Ιπποκράτη. Οι Χατζημάρκου και Μεταξωτός πέτυχαν κρίσιμα καλάθια και ο μέτριος Ιπποκράτης πήρε τη νίκη με +8.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-15, 25-36(ημ.), 42-52, 58-66

Διαιτητές: Ροδίτης- Πατμίου

ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Πολίτης Κ.): Αναστασιάδης 18(4), Σάζαλης 4, Τριτσάρης 15(1), Παντελής, Καταβαίνης 6, Παπαντωνίου, Αντωνόπουλος, Κενανόπουλος 15(1).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Δρόσος Ζ. 6, Χρήστου 26(2), Δρόσος Π. 13, Κουρζής, Σορώτος, Δάμτσιας 2, Μεταξωτός 3, Χατζημάρκου 9(1), Γερογιάννης 5, Κιοσέογλου 2.