Καλό μπάσκετ, νίκη και ιστορικό ρεκόρ για τον Αίολο Κεφάλου
28/02/2024

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ μετά το α’ δεκάλεπτο ο Αίολος Κεφάλου κέρδισε και μάλιστα εύκολα την Ακαδημία Καλύμνου με 107-77, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής για τον όμιλο νήσων της Α’ Κατηγορίας. Η ομάδα του Κώστα Πολίτη έβγαζε φωτιές στην επίθεση απέναντι στους Καλύμνιους, που έπαιζαν άμυνα με τα μάτια στην Κω και μάλιστα έγραψε ιστορία, αφού για πρώτη φορά πέτυχε 107 πόντους στην Α’ Κατηγορία. Ο Αίολος κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ, αλλά δεν κρατάει την τύχη της… 4ης θέσης στα χέρια του, αφού υστερεί σε ισοβαθμία με τους έφηβους του Εσπέρου Κω. Για να μπορέσει η ομάδα της Κεφάλου να τερματίσει τέταρτη θα πρέπει να κερδίσει την Ακαδημία στην Κάλυμνο και παράλληλα οι έφηβοι του Εσπέρου να χάσουν στην έδρα τους από τους «σφουγγαράδες». Η Ακαδημία Καλύμνου προσπάθησε μόνο στο α’ δεκάλεπτο (9-10 στο 5’ και 13-16 στο 7’), το οποίο έληξε με 24-21. Η ομάδα του Κώστα Πολίτη κυριάρχησε πλήρως στη συνέχεια και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-23 στο 13’), ενώ η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (40-25 στο 15’), με τους Κώους να κυριαρχούν. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και σε επίπεδα νταμπλ-σκορ (54-27 στο 19’) για να τελειώσει το ημίχρονο με 54-31.

Το β’ ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία με την Ακαδημία Καλύμνου να ισορροπεί το παιχνίδι στο κλειστό της Κω και να μειώνει σε 62-43 (24’) και 66-48 (26’). Η ομάδα του Κώστα Πολίτη δεν σούταρε με την ίδια ευστοχία (71-53 στο 27’) και το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 83-61. Στην τελευταία περίοδο, οι Καλύμνιοι βελτιώθηκαν αισθητά (87-72 στο 35’), ο Αίολος δεν σκόραρε (93-74 στο 37’), αλλά παρόλα αυτά πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα. Μάλιστα με γκολ-φάουλ του Καταβαίνη, ο Αίολος έφτασε τους 100 πόντους (101-76 στο 39’) και τελικά κέρδισε με διαφορά 30 πόντων (107-77). Από τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Αναστασιάδης, Κενανόπουλος και Τριτσάρης και από τους ηττημένους πρώτοι σκόρερ οι Τσαγκάρης, Μπουλαφέντης και Λεούσης.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-21, 54-31(ημ.), 83-61, 107-77
Διαιτητές: Νικολάου- Ρώτας
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Πολίτης Κ.): Αναστασιάδης 28(4), Σάζαλης 11, Πολίτης Δ. 11, Τριτσάρης 17(3), Σαράντος 4, Παντελής 4, Καταβαίνης 11, Παπαντωνίου 3, Αντωνόπουλος, Κενανόπουλος 18(2).
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλλιάς Π. 3, Τσαγκάρης 19(2), Κουλλιάς Χ. 5, Κόμπος 8(1), Πάσιος, Έλληνας 2, Μπουλαφέντης 19(3), Μπαϊμάκος 2, Λεούσης 15, Πιλάτος 4.