Μεγάλη νίκη – πρόκριση στον τελικό των νεανίδων για την Ε.Α.ΚΑ
12/03/2024

Την πρόκριση στον μονό τελικό των νεανίδων πήρε η Ε.Α.ΚΑ που επικράτησε στο Κλειστό γυμναστήριο Κω «Δημήτρης Παππούλης» του Ηρακλή 2000 με 53-56 έκανε το 5-4 στην σειρά και θα αντιμετωπίσει για τον τίτλο της πρωταθλήτριας Δωδεκανήσου την ομάδα του Ιάλυσου. Απόλυτα ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία οι αθλήτριες του Γιώργου Μαύρου με την Σταυρούλα Μαύρου να σταματά στους 23 πόντους έχοντας πολύτιμες βοήθειες από Μαρία Μαυρού και Μαγκούλα. Εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Κλειστό γυμναστήριο απ’ τους φίλους και των δύο ομάδων ενώ και οι φίλαθλοι του Ηρακλή χειροκρότησαν τα κορίτσια της ομάδας, μιας χρυσής φουρνιάς για τον σύλλογο της Καρδάμαινας.

O Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα στο ματς παίρνοντας πόντους απ’ την Δρόσου ενώ για την Ε.Α.ΚΑ η Μαγκούλια βοήθησε στο σκοράρισμα στο ξεκίνημα. Η Σταυρούλα Μαύρου ήταν καλά κλεισμένη και ο Ηρακλής 2000 με συνεχόμενους πόντους της Β. Καραμήτσου πήγε την διαφορά στο +8 (16-8) δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με την Ε.Α.ΚΑ με ένα σερί 0-6 με Σταυρούλα Μαύρου, Μαρία Μαύρου και Σδρέγα να πηγαίνει στο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 16-14.

Οι τυπικά γηπεδούχες κατάφεραν να ξεφύγουν με 21-16 με την Δρόσου ωστόσο η Ε.Α.ΚΑ με δύο τρίποντα της Σταυρούλας Μαύρου πήρε προβάδισμα στο σκορ με 21-24, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Ηρακλής 200 δυσκολεύτηκε να βρει σκορ και κατάφερε να μειώσει με την Σακελλαρίου σε 23-24 και να πάει πίσω στο σκορ στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Ηρακλής βρήκε πόντους από Σακελλαρίου και Καραναστάση ωστόσο ήταν άστοχος στην συνέχεια με την Ε.Α.ΚΑ να παίρνει ξανά προβάδισμα με τις Σταυρούλα Μαύρου και Μαγκούλια να κάνουν το 27-28, 5:15 πριν το τέλος του δεκαλέπτου για να δώσει την λύση και πάλι η Δρόσου έξω απ’ τα 6.75. Δρόσου και Μαμουζέλλου ανέλαβαν δράση επιθετικά για τις ομάδες τους με την Καραμήτσου με γκολ φάουλ να κάνει το 36-34, 2:20 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Η Ε.Α.ΚΑ είχε και πάλι την λύση απ’ την Σταυρούλα Μαύρου που απ’ την γραμμή των βολών ήταν εύστοχη με την Καραμήτσου να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα και να κάνει το 38-38.

Σταυρούλα Μαύρου και Μαγκούλια έδωσαν προβάδισμα με 40-44 για την Ε.Α.ΚΑ, με τον Ηρακλή να είναι αρκετά άστοχος. Η Ε.Α.ΚΑ είχε σωστές επιλογές και 5.24 πριν το φινάλε προηγήθηκε με +7 (41-48) ενώ η Μαρία Μαύρου έκανε το 41-51  , 4:17 πριν το τέλος. Ο Ηρακλής 2000 προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς με το τρίποντο της Ντόστι και ένα καλάθι απ’ την Καραμήτσου κάνοντας το 46-53, 2 λεπτά πριν την λήξη ενώ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Σακελλαρίου ο Ηρακλής πήγε το ματς στο 50-53, 52 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Εκεί η Σταυρούλα Μαύρου ευστόχησε και στις δύο βολές για να κάνει με τρίποντο η Δρόσου το 53-55, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Η Μαρία Μαύρου κέρδισε φάουλ και  ευστόχησε στην μία απ’τις δύο βολές κάνοντας το 53-56. Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να βρει ελεύθερο σουτ με την Ε.Α.ΚΑ να παίρνει έτσι την σπουδαία νίκη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 23-24, 38-38, 53-56

Διαιτητές: Νικολάου – Ροδίτης

Ηρακλής 2000 (Γιασεμής Αποστόλης): Διακομανώλη , Δρόσου 16 (4), Ντόστι 3 (1), Σακελλαρίου 13, Καραμήτσου Β. 10, Τσολερίδη, Αγρέλλη 3, Καραναστάση 6 , Καραμήτσου Δ., Ζάκο 2.

Ε.Α.ΚΑ (Μαύρος Γιώργος): Τυρίκου 4 , Μαμουζέλλου 6 , Μαστρονικόλα, Μαύρου Σ. 23 (3), Μαγκούλια 9, Μαύρου Μ. 10, Τηλιακού, Νυστάζου 2 , Σδρέγα 2, Κουτούζη.