Νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 60μ. απ’ τον Κωνσταντίνο Χατζηεμμανουήλ στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα
21/03/2024

Δεύτερο Παγκόσμιο ρεκόρ πέτυχε ο Έλληνας πρωταθλητής Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ στα 60μ στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Masters κλειστού στίβου που διεξάγεται στην πόλη του Τορούν.  Μετά από μία πολύ ανταγωνιστική κούρσα με αθλητές μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας, ο Κώος Παγκόσμιος πρωταθλητής έτρεξε τα 60μ σε  χρόνο 13.72 καταρρίπτοντας το  προηγούμενο Παγκόσμιο ρεκόρ που κατείχε ο Φινλανδός Pekka Penttila με χρόνο 14.09
Η σημερινή ημέρα ήταν γεμάτη από μεγάλες επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών της Εθνικής ομάδας μας.
Ο πρωταθλητής Ευρώπης Μάριος Χριστοφορίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60μ στην κατηγορία Μ55 με τον εκπληκτικό χρόνο 7.50.
Ο πρωταθλητής Ευρώπης Παντελής Χρυσοχός κατέκτησε το ασημένιο Μετάλλιο στο τριπλούν στην κατηγορία Μ70 με επίδοση 9.68
Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάγδα Ροϊλίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία στην κατηγορία W70 με επίδοση 9.40. Η Μάγδα αγωνίστηκε με έντονα συμπτώματα οσφυαλγίας.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Παναγιώτης Δούσης κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο στα 60μ στην κατηγορία Μ90 με επίδοση 16.03
Ο Ντεκάιλο  Βλαδίμηρος 6η θέση  στο τριπλούν στην κατηγορία M65 με επίδοση 10.05