Συνέχισε με νίκη κόντρα στον Αίολο Κεφάλου ο Φοίβος
22/03/2024

Στην κορυφή του ομίλου νήσων επέστρεψε ο Φοίβος Κω, ο οποίος κέρδισε με 87-75 την… πεντάδα του Αιόλου Κεφάλου, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 9ης και προτελευταίας αγωνιστικής στον όμιλο νήσων της Α’ Κατηγορίας. Οι πέντε παίκτες του Κώστα Πολίτη ζόρισαν τον Φοίβο, που έμοιαζε να έκανε «αγγαρεία» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη επηρεάστηκε από τη χαλαρότητα και το… ύφος του αγώνα, αφού το αποτέλεσμα έμοιαζε προδιαγεγραμμένο πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι. Ο Αίολος παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες αλλά προσπάθησε (όπως σε όλους τους αγώνες) και τα κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός απέναντι στο Φοίβο.

Ο Φοίβος ξεκίνησε δυνατά (2-11 στο 3’), αλλά ο Αίολος ισορρόπησε απόλυτα το παιχνίδι και ισοφάρισε με Αναστασιάδη και Κενανόπουλο σε 14-14 (7’), ενώ με προσπάθεια του Δημήτρη Πολίτη πέρασε μπροστά 18-17 (8’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 20-21. Στη συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ μέχρι και το 18’. Ο Αίολος προηγήθηκε 26-23 (13’) και κρατούσε το προβάδισμα (29-27 στο 15’) και 35-31 (17’)… Ο Φοίβος ανέβασε στροφές για ένα δίλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο με 39-43.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Φοίβος έπαιξε λίγο καλύτερα, με τους Τρύπα και Σουλιώτη να παίρνουν πιο «ζεστά» το παιχνίδι. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (44-54 στο 25’), αλλά η ομάδα της Κεφάλου μείωσε ξανά με Αναστασιάδη και Τριτσάρη σε 54-58 (27’) και 59-63, για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 59-67.

Στην τελευταία περίοδο, ο Φοίβος έκανε το σκορ 72-81 και 73-84 με συνεχόμενα τρίποντα των Τρύπα και Γκοράτσα και πήρε τη νίκη με +12, πετυχαίνοντας 14 τρίποντα. Τρύπας, Σουλιώτης και Χαρίσης ήταν διψήφιοι για τον Φοίβο, ενώ από τον Αίολο οι τέσσερις από τους πέντε παίκτες, σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-21, 39-43(ημ.), 59-67, 75-87
Διαιτητές: Ροδίτης- Πατμίου

ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Πολίτης Κ.): Αναστασιάδης 21(4), Πολίτης Δ. 11(1), Τριτσάρης 23(3), Παντελής 3, Κενανόπουλος 17(5).

ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Παπούλης): Φώτης 2, Κεφάλας 5(1), Τρύπας 25(6), Σκούφης 8(2), Σουλιώτης 21(2), Γκοράτσας 8(2), Παρβαντώνης 3(1), Κατσούβας 4, Δημητρίεβιτς, Χαρίσης 11.