Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τον Ιπποκράτη που έκανε το 1-1
02/04/2024

Καλύτερος, παθιασμένος και ψυχωμένος ο Ιπποκράτης Κω κέρδισε με 64-55 τον Διαγόρα και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς του γυναικείου πρωταθλήματος. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου είχε περισσότερες λύσεις, ανέβασε την απόδοση της στο β’ ημίχρονο και έφερε τη σειρά των τελικών στα ίσα. Οι Κώες βρήκαν λύσεις με περισσότερες αθλήτριες και «κλειδί» ήταν η απόδοση της ομάδας στο γ’ δεκάλεπτο, όταν έλεγξε απόλυτα το ρυθμό. Ο Διαγόρας έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, δεν αντέδρασε σωστά στην άμυνα του Ιπποκράτη και έμεινε σε χαμηλές πτήσεις.

Άκρως αμφίρροπο και ισορροπημένο ήταν το α’ ημίχρονο του δεύτερου τελικού ανάμεσα στον Ιπποκράτη και τον Διαγόρα. Οι Κώες ξεκίνησαν καλύτερα και με πέντε πόντους της Ασιατίδου προηγήθηκαν 5-2 (3’), αλλά η Βελούδου ξεκίνησε «ζεστή» και με προσωπικούς πόντους της, ο «γηραιός» προηγήθηκε 5-6 (5’) και 6-8 (6’)… Ο «γηραιός» είχε καλύτερη παρουσία και ξέφυγε με +5 (7-12 στο 7.30’), αλλά ο Ιπποκράτης πλησίασε ξανά (14-15) στο α’ δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου πήρε το προβάδισμα 19-15 με τις Πατμίου και Ασιατίδου και διατηρούσε σταθερά μία μικρή υπέρ του διαφορά (21-18 στο 13’). Ο ρυθμός έπεσε, με τη ροδίτικη ομάδα να προσπερνά 24-26 με την Περαντινού για να ισοφαρίσει η Κιαπόκα με 2/2 βολές (26-26), που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο ο Ιπποκράτης ξεκίνησε δυνατά, με τον Διαγόρα να παθαίνει «αφλογιστία»… Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο πεντάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 6-0 υπέρ της κωακής ομάδας (32-26), αναγκάζοντας την Ευτυχία Γαλαχουσίδη να καλέσει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχες είχαν καλύτερο πλάνο στο παιχνίδι τους, έβαλαν περισσότερα κορίτσια στην… εξίσωση και το σκορ έγινε 36-28 (27.30’), ενώ με τρίποντο της πολύ καλής Κιαπόκα, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (42-32) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 42-35.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου έλεγξε απόλυτα το ρυθμό και με τρίποντο της Πατμίου έκανε το σκορ 47-37 (31’). Η Μπατή αποχώρησε με πέντε φάουλ στο 33’ και ο Διαγόρας έκανε μία τελευταία προσπάθεια με την Κυπραίου να μπει στο παιχνίδι (54-48 στο 36’). Η Ασιατίδου έκανε το 56-48 για να αστοχήσει σε δύο κρισιμα λέι-απ η Βελούδου. Με νέο τρίποντο η Κιαπόκα έκανε το 59-49 (38’), ενώ η Βελούδου με πόντους από κλεψίματα της, μείωσε σε 59-53 (1.26’ πριν το τέλος). Η Κιαπόκα ήταν και πάλι εκεί και με 2/2 βολές έκανε το 61-53, ενώ η Γαλαχουσίδη αστόχησε, έκανε και φάουλ στη συνέχεια και κάπου εκεί τελείωσε ο δεύτερος τελικός με τον Ιπποκράτη να είναι καλύτερος σε όλα τα επίπεδα και να κερδίζει το νωθρό Διαγόρα με 64-55. Κιαπόκα και Ασιατίδου ήταν οι κορυφαίες του Ιπποκράτη, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Αθανασοπούλου και Πατμίου. Από τον Διαγόρα καλύτερες ήταν οι Βελούδου και Κυπραίου.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-15, 26-26(ημ.), 42-35, 64-55
Διαιτητές: Τζανετάκης- Ροδίτης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Τσαλαπατάνη, Καρβούνη, Πατμίου 7(2), Κιλιμάτου 2, Κιαπόκα 15(2), Σβύνου 6, Νικηταρά, Γιαλλούση 2, Αθανασοπούλου 9, Ασιατίδου 17, Αγγελή 6.

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γαλαχουσίδη): Βολιτάκη 6(1), Μαντιού 5, Δέτση 4, Βελούδου 20, Μέντου, Γαλαχουσίδη, Μπατή, Περαντινού 2, Μάνου 4, Κυπραίου 12, Χρυσοστομίδου 2.