Ο δημοτικός σύμβουλος της παράταξης ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑΓΗΣ-ΚΩΣ 2023 κ.Μηνάς Κιάρης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
΄΄Στη Βουλή πηγαίνει προς ψήφιση νομοσχέδιο που αλλάζει το θεσμικό πλαίσιο των ΔΕΥΑ και ανοίγει το δρόμο για την ιδιωτικοποίηση του νερού.
Συγκεκριμένα, όπως προβλέπει το νομοσχέδιο, δημιουργείται μια Νέα Ρυθμιστική Αρχή με κυρίαρχες αρμοδιότητες που θα μπορεί να παρεμβαίνει στη λειτουργία των ΔΕΥΑ, να τιμολογεί νερό ύδρευσης και άρδευσης, να τιμολογεί τέλος διαχείρισης αποβλήτων, να προτείνει μερική ή ολική ιδιωτικοποίηση δημοτικών επιχειρήσεων.
Ουσιαστικά καταργείται η αυτοτέλεια των ΔΕΥΑ αλλά κυρίως ο κοινωφελής χαρακτήρας τους ενώ τις ανησυχίες εντείνει το γεγονός ότι το συγκεκριμένο νομοσχέδιο διαμορφώθηκε και κατατέθηκε χωρίς διαβούλευση και μάλιστα ενώ η χώρα οδεύει προς εκλογές.
Εύλογα προκύπτουν τα παρακάτω ερωτήματα:
-
Γιατί δεν ενισχύονται διοικητικά και οργανωτικά οι δημοτικές επιχειρήσεις αντί να τις θεωρούμε εκ των πραγμάτων προβληματικές και να θέλουμε να τις απογυμνώσουμε;
-
Γιατί σε αυτή τη μεγάλη μεταρρύθμιση αποκλείστηκαν εντέχνως όλοι οι θεσμικοί φορείς;
-
Γιατί αυτό το τόσο σημαντικό νομοσχέδιο κατατίθεται, με περιορισμένη διαβούλευση, λίγες μέρες πριν κλείσει η Βουλή;
-
Από την πλευρά της ΔΕΥΑΚ και της δημοτικής αρχής ποια είναι η αντίδραση στο πολυνομοσχέδιο;