Στην Κω βρίσκεται ο διευθυντής του ΕΚΑΒ Αιγαίου Σάββας Καραταπάνης, ο οποίος πραγματοποίησε επαφές με το δήμο της Κω, την έπαρχο Κω Κωνσταντίνα Σβύνου και την πρόεδρο της Ένωσης Ξενοδόχων Μαίρη Τριανταφυλλοπούλου για να δώσουν από κοινού λύση στο πρόβλημα της υποστελέχωσης του ΕΚΑΒ και την ενίσχυση του, λόγω της θερινής περιόδου.
Ο κ. Καραταπάνης επισημαίνει πως η Κως έχει τρια ασθενοφόρα της μονάδας ΕΚΑΒ εκ των οποίων το ένα έχει δοθεί στο νοσοκομείο της Κω για τις δευτερογενείς μετακινήσεις ασθενών ενώ για τη λειτουργία και του δεύτερου ασθενοφόρου, υπάρχει η δυνατότητα επάνδρωσης του με έξι άτομα, εφόσον βρεθούν καταλύματα για τη φιλοξενία τους. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, για να καλυφθεί η 24ωρη βάρδια ενός ασθενοφόρου είναι απαραίτητο να υπηρετούν τουλάχιστον 10 διασώστες.
Αξίζει να σημειωθεί πως είναι σε καλό δρόμο οι συντονισμένες προσπάθειες, τόσο από το δήμο της Κω όσο και από το επαρχείο και την Ένωση Ξενοδόχων, για εξεύρεση καταλυμάτων, ενώ ο κ.Καραταπάνης ανακοίνωσε πως τη Δευτέρα 27/5 έρχεται στην Κω, ο μοτοσικλετιστής-διασώστης του ΕΚΑΒ, που θα βοηθήσει τα μέγιστα τις ανάγκες του ΕΚΑΒ Κω.