Ο Kύριος Αλέξανδρος Ζαφειρόπουλος, CEO και Γενικός Διευθυντής του ομίλου Cleopatra Collection, στην Κω, τιμήθηκε με το βραβείο "Greek Hospitality Rising Star" στα Greek Hospitality Awards 2023. Το βραβείο του απένειμε ο Υπουργός Υποδομών & Μεταφορών, κύριος Χρήστος Σταϊκούρας.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023, στο ξενοδοχείο Athenaeum InterContinental, Athens, με τη συμμετοχή των κορυφαίων εκπροσώπων του χώρου της φιλοξενίας αλλά και της πολιτείας.
Ο Kύριος Ζαφειρόπουλος, με μια πλούσια ιστορία στον χώρο της φιλοξενίας, απέσπασε αυτή την τιμητική διάκριση στα Greek Hospitality Awards 2023. Η πορεία του στο χρόνο έχει ταυτιστεί απόλυτα με την αναβάθμιση του τουριστικού προϊόντος. Με πάνω από δύο δεκαετίες εμπειρίας στον ξενοδοχειακό τομέα, τα τελευταία 6 χρόνια ηγείται του ομίλου Cleopatra Collection στην Κω. Η παρουσιάστρια της βραδιάς, κα Μαρία Νικόλτσιου, ανέφερε χαρακτηριστικά πως πίσω από τις απαράμιλλης ποιότητας προσφερόμενες υπηρεσίες και αξέχαστες εμπειρίες των επισκεπτών, κρύβεται η σκληρή δουλειά των ανθρώπων που κρατούν ψηλά τον πήχη και την Ελλάδα στη 1η θέση της τουριστικής βιομηχανίας.
Η Εντυπωσιακή Πορεία του Αλέξανδρου Ζαφειρόπουλου
Η καριέρα του ξεκινά στην ηλικία των 16 ετών, με την ενσωμάτωση του στον όμιλο Divani Collection. Εκεί, αποκτά πολύτιμη εμπειρία και γνώση στον χώρο της φιλοξενίας και παράλληλα ολοκληρώνει τις σπουδές του στον τομέα του τουρισμού στο Πανεπιστήμιο Πατρών.
Σε ηλικία 24 ετών, αναλαμβάνει τη Γενική Διεύθυνση στο ξενοδοχείο Athens Gate, όπου επιδεικνύει εξαιρετικές ικανότητες στις πωλήσεις, ξεπερνώντας κατά πολύ τον αρχικό στόχο κι έκτοτε βρισκεται σε θέσεις κλειδιά σε πολυτελείς ξενοδοχειακές μονάδες ανά την επικράτεια, πάντοτε με εξαιρετικές επιδόσεις.
Το 2013, βρίσκεται στη Σαντορίνη και σε συνεργασία με γνωστό ταξιδιωτικό γραφείο, ανοίγει για πρώτη φορά μαζικά την Κινέζικη Αγορά στο νησί, δημιουργώντας έτσι μια σεζόν διάρκειας σχεδόν 12 μηνών.
Από το 2018 μέχρι σήμερα βρίσκεται στο τιμόνι του ομίλου Cleopatra Collection στην Καρδάμαινα και συνεργάζεται επιτυχώς με πάνω από 300 πράκτορες, ενισχύοντας την παρουσία του ομίλου σε νέες αγορές.
Κατά τη διάρκεια της πανδημίας το 2020, εφάρμοσε αποτελεσματικά μέτρα ασφαλείας και ανέπαφης υποδοχής στα ξενοδοχεία του ομίλου, καταφέρνοντας να προστατέψει επισκέπτες και προσωπικό από τον COVID-19, χωρίς να καταγραφεί κανένα κρούσμα στη διάρκεια των ετών 2020-2021.
Το 2023, ενσωματώνει την τεχνητή νοημοσύνη στον όμιλο με την δημιουργία της ψηφιακής πλατφόρμας "Cleo," η οποία λειτουργεί ως ψηφιακός βοηθός για τους επισκέπτες και το προσωπικό των ξενοδοχείων του ομίλου.
Η εμπνευσμένη ηγεσία του κύριου Ζαφειρόπουλου ανέδειξε τον Όμιλο Cleopatra Collection ως ηγέτη του κλάδου, κερδίζοντας την εκτίμηση των κριτών και των επισκεπτών. Έτσι, ο όμιλος Cleopatra, έχει λάβει διακρίσεις τα τρία τελευταία έτη στις αντίστοιχες κατηγορίες από το Greek Hospitality Awards 2021, 2022 & 2023. Ενδεικτικά, ο Όμιλος Cleopatra Collection απέσπασε φέτος 4 βραβεία στις κατηγορίες:
-
"Best Greek Innovation Hotel"
-
“Best Greek Hotel Loyalty Program"
-
"Best Greek Hotel Brand"
-
"Best Greek Excellence in Service Hotel"