Άνετα στον τελικό του Final-4 κορασίδων Δωδεκανήσου ο Ιάλυσος
07/05/2022

Η ομάδα της Μαρίας Λαού ήταν απόλυτα κυρίαρχη στον πρώτο ημιτελικό και κέρδισε άνετα (72-44) την Α.Ε. Δικαίου, οπότε και αύριο θα διεκδικήσει το τρόπαιο. Οι Ροδίτισσες ήταν πολύ καλά διαβασμένες απέναντι στην.. πρώτη σκόρερ του ομίλου νήσων Στεργία Δρόσου και κάνοντας μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, πήραν άνετα το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του φάιναλ-φορ. Εμφανώς καλύτερος ήταν ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος στο α’ δεκάλεπτο του πρώτου ημιτελικού… Με τις Καλημέρη και Μπαλτζή, η ομάδα της Μαρία Λαού επέβαλε το ρυθμό της με το «καλημέρα» στο παιχνίδι και προηγήθηκε 7-1 (3’). Με Χατζηγιακουμή και Δρόσου, οι Κώες ισοφάρισαν 7-7 (5’), αλλά η απάντηση της ροδίτικης ομάδας ήταν ακόμη καλύτερη. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος «έτρεξε» σερί 11-0 και ξέφυγε 18-7 (8’) με δίποντο της Μπαλτζή για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 20-11.

Στο β’ δεκάλεπτο αν και ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι Ροδίτισσες ήταν σαφέστατα καλύτερες και παίζοντας «διαβασμένα» πάνω στη Δρόσου, ξέφυγαν στο σκορ, περιορίζοντας αισθητά την κωακή ομάδα. Με μικρό σερί το σκορ έγινε 24-11 (12’), με τη Δρόσου να απαντάει (24-14 στο 13’), αλλά τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος να πατάει γκάζι και να κάνει το σκορ 30-14 (17’), παίζοντας καλύτερα σε άμυνα και επίθεση. Με πόντους της Δρόσου, η Α.Ε.Δ. πλησίασε σε 30-17 (18’). Οι «ερυθροκίτρινες» έπαιξαν πολύ καλά, δεν είχαν προβλήματα και ξέφυγαν με νταμπλ-σκορ (34-17), αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μεγάλη.

Το β’ ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος, ο οποίος με κορυφαία τη Μπαλτζή μεγάλωσε κι άλλο τη ψαλίδα (43-19 στο 22’)… Η Α.Ε. Δικαίου δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον Γ.Α.Σ., αφού δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Ιάλυσου. Το σκορ έγινε 47-19 (24’), με τον Γ.Α.Σ. να κάνει στη συνέχεια διαχείριση υλικού εν όψει του τελικού (51-26 στο 28’). Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 54-26, με τον Γ.Α.Σ. να συντηρεί και να μεγαλώνει άνετα τη διαφορά στο κλειστό γυμναστήριο της Κω.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ιαλυσού δικαιολογημένα χαλάρωσε και η Δρόσου με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 58-38 (33’). Η Μπαλτζή έμοιαζε ασταμάτητη (64-38 στο 36’) και το παιχνίδι πήρε το δρόμο του, με τον Γ.Α.Σ. να εντυπωσιάζει με την παρουσία του απέναντι στην Α.Ε. Δικαίου (δεν έπαιξε η Σπύρου).

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-11, 34-17(ημ.), 54-26, 72-44
Διαιτητές: Αγγελής- Ρώτας

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Λαού): Καλημέρη 12(1), Λιβανοπούλου 10, Τελώνη, Διακάκη, Μπαλτζή 29, Γιακουμή, Νικηφορίδη 7, Μιχαήλ 8, Κουλουρίδη, Αχλαδιώτη 2, Χατζηνικήτα, Κοκόλη 4.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπαδοπούλου): Πάντου Α., Κανελλοπούλου 4, Χατζηγιακουμή 4, Δρόσου Σ. 27(4), Πάντου Φ. 5, Χατζηβασίλη 2, Παππά, Τρούμπα 2, Κρίτου Αντ., Κρίτου Ανθ.

Πηγή: giafkasports - 12sports.gr