Final-4 κορασίδων: Ηρακλής 2000 και ΓΑΣ Ιάλυσος το ζευγάρι του μεγάλου τελικού
07/05/2022

Ο Ηρακλής 2000 επικράτησε του Διαγόρα με 59-35 Και θα αντιμετωπίσει αύριο (12:30) στον μεγάλο τελικό του φάιναλ-φορ των κορασίδων τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με θέα τον τίτλο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου. Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε άνετα το ροζ φύλλο και μαζί την πρόκριση, αφού από την αρχή ήταν καλύτερη. Τα κορίτσια από την Καρδάμαινα μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 12-0 (3’). Οι Κώες είχαν πραγματικά εντυπωσιακή παρουσία στο διάστημα αυτό και προηγήθηκαν 18-4 (5’) και 22-7 (6’), ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Το σκορ έγινε 28-12 (9’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με νταμπλ-σκορ (30-15) και τον Ηρακλή 2000 να έχει υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

Ο «γηραιός» αντέδρασε στο β’ δεκάλεπτο και πλησίασε σε 33-20 (15’)… Ότι προσπάθησε να «χτίσει» στο διάστημα αυτό το γκρέμισε στη συνέχεια, αφού ο Ηρακλής 2000 ανέβασε στροφές και έκανε σερί 10-1 και μαζί το σκορ 43-21, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Το β’ ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, αφού τα πάντα είχαν κριθεί από νωρίς… Ο Ηρακλής 2000 έκανε και συντήρηση δυνάμεων εν όψει του τελικού, με τον Αποστόλη Γιασεμή να χρησιμοποιεί όλα τα κορίτσια του. Το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με 55-29, ενώ στην τελευταία περίοδο οι Κώες έριξαν κι άλλο στροφές, πετυχαίνοντας μόλις τέσσερις πόντους. Το τελικό 59-35 έδωσε άνετα και δίκαια την πρόκριση στον Ηρακλή 2000, ο οποίος αύριο θα επιδιώξει να διατηρήσει τα σκήπτρα του.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 30-15, 43-21(ημ.), 55-29, 59-35
Διαιτητές: Αγγελής- Πατμίου

ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Τσίτση, Σακελλαρίου Α., Ντόστι 2, Σακελλαρίου Μ. 4, Διακομανώλη, Διακαντώνη 5, Κασιώτη 4, Τσολερίδη 2, Ζάκο 8, Αγρέλλη 20, Καραναστάση 14, Φάσκο.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Βελούδου): Ζέκιο, Βολιτάκη 4, Ανδρίκου, Μάνου Α.Κ., Μάνου Α. 13(2), Μερντανάι 18(2), Μαντζάνου, Διακογεωργίου, Αγγελή.

Πηγή: giafkasports -12sports.gr