Φιλική νίκη για τον Διαγόρα, άφησε καλές εντυπώσεις ο Φοίβος
01/10/2022

Φιλική νίκη με σκορ 73-63 πέτυχε ο Γ.Σ. Διαγόρας κόντρα στον Φοίβο, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της με την ομάδα του Γιώργου Καζάκου να αφήνει καλές εντυπώσεις απέναντι στην ομάδα της Ρόδου που την επόμενη εβδομάδα ξεκινά τις επίσημες υποχρεώσεις της.  Ο Γ.Σ. Διαγόρας ανέβασε στροφές μετά το πρώτο πεντάλεπτο (8-12) και άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά (11-18 στο 7’)’. Με πιεστική άμυνα και βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ, οι Ροδίτες ξέφυγαν με 12-27 στο α’ δεκάλεπτο. Ο Διαγόρας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο (18-36 στο 15’), με τον Φοίβο να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα τρίποντα με τον Ανδρέα Σκούφη και να μειώνει σε 27-38 (18’), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 31-43.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να μειώσουν σε 40-45 (22’), με τον Διαγόρα να βελτιώνει ξανά την άμυνα του και να παίρνει ξανά διψήφια διαφορά (40-51 στο 23’). Ο Στάθης Βλαχοδήμος δοκίμασε τα σχήματα που ήθελε, αφού αυτό ήταν το προτελευταίο τεστ πριν από το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Α.Ο. Πεύκης.

Ο «γηραιός» ξέφυγε με 45-59 (28’) για να ολοκληρωθεί το γ’ δεκάλεπτο με 49-61. Στην τελευταία περίοδο, ο Γ.Σ. Διαγόρας προηγήθηκε με 49-63 (32’) και 54-67 (35’), με την ομάδα του Γιώργου Καζάκου να μειώνει σε 61-69 (38’), με κορυφαίους τους Κεφάλα και Σκούφη.

Το παιχνίδι τελείωσε με 63-73 με τον Διαγόρα να παίρνει τη φιλική νίκη και αύριο να υποδέχεται στις 20:00 την Ε.Α.ΚΑ.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-27, 31-43(ημ.), 49-61, 63-73
Διαιτητές: Φάκαρος- Πατμίου