Βήμα πρόκρισης απ' τον Ιπποκράτη (Video)
17/01/2023

Το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στον τελικό του γυναικείου πρωταθλήματος έκανε ο Ιπποκράτης, ο οποίος κέρδισε με 40-32 τον Ηρακλή, στο εξ αναβολής κωακό ντέρμπι του γυναικείου πρωταθλήματος.

Παρά το γεγονός ότι έπαιξε χωρίς τις Σβύνου και Ψαρού, η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα την Αιμιλία Πατμίου και παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τις Κιαπόκα και Ασιατίδου. Χωρίς της Άννα Αγρέλλη παρουσιάστηκε ο Ηρακλής 2000 αφού λόγω ίωσης απουσίαζε.

Στο α’ ημίχρονο ο Ηρακλής 2000 ήταν καλύτερος και βρίσκοντας λύσεις με την Σαρρή κατάφερε να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Μετά το αρχικό 3-5, η ομάδα της Καρδάμαινας πήρε τα ηνία και προηγήθηκε με 11-7, ενώ ξέφυγε και με 20-12, για να αντιδράσει ο Ιπποκράτης και να μειώσει σε 22-20. Στο β’ ημίχρονο, η πολύ καλή άμυνα του Ιπποκράτη  έπαιξε καταλυτικό ρόλο, ώστε τα κορίτσια του Πέτρου Αργυρίου να κάνουν ένα εξαιρετικό γ’ δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 3-14) και να ξεφύγουν με 25-34 στο 30’. Ο Ιπποκράτης άντεξε στο φινάλε και πήρε την πολύτιμη νίκη, με την οποία έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση του, στους τελικούς του γυναικείου πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-7, 22-20(ημ.), 25-34, 32-40

Διαιτητές: Πλατέλλα- Παπαδάκη

ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Τσίτση, Δρόσου 7(1), Ντόστι 2, Κοντού 1, Πάντου, Διψελλά 2, Τσολερίδη, Καραναστάση 2, Σαρρή 12, Σακελλαρίου 4, Ζάκο 2.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Μπαλάσα 6, Αυγητίδου, Πατμίου 14(4), Κιαπόκα 8(2), Ασιατίδου 7, Τσαλαπατάνη 2, Γιαλλούση 3.