Νίκη στο τοπικό ντέρμπι για την Α.Ε Δικαίου, 61-59 τον Φοίβο (Video)
Αθλητισμός
26/01/2023

Την Α.Ε. Δικαίου, δεν την υποτιμάς ΠΟΤΕ! Αυτό το κατάλαβε πολύ καλά ο Φοίβος Κω, ο οποίος το πλήρωσε, με την ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα να κερδίζει με 61-59 και να υποχρεώνει τον… πιο φιλόδοξο Φοίβο στην πρώτη του ήττα του στο πρωτάθλημα. Η Α.Ε. Δικαίου μπορεί να μην έπαιζε σπουδαίο μπάσκετ, μπορεί και φέτος να άργησε να συγκεντρωθεί, αλλά αυτό το μέταλλο που έχει δεν το χάνει ποτέ και το έδειξε με τον καλύτερο τρόπο στον… υπερόπτη και πολύ κακό Φοίβο, ο οποίος με τη σημερινή του εμφάνιση, θα δυσκολευτεί πάρα πολύ για να φτάσει στο στόχο του. Με τον Λευτέρη Παρβαντώνη να είναι εξαιρετικός στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον Γιώργο Τρύπα να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο, η Α.Ε.Δ. πανηγύρισε την σπουδαία νίκη γοήτρου, που δεν αλλάζει πάντως κάτι στην κορυφή, αφού ο Φοίβος θα είναι πρώτος στην κανονική διάρκεια, με τις δύο ομάδες κατά 99% να είναι και τα φαβορί για να προκριθούν στη β’ φάση της Α’ Κατηγορίας.

Η Α.Ε. Δικαίου ξεκίνησε εντυπωσιακά (2-8 στο 6’), αφήνοντας πολύ χαμηλά τον Φοίβο, που αντέδρασε πάντως και μείωσε σε 7-8, ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο της α’ περιόδου κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ με τον Δεμέναγα (14-10). Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα του Γιώργου Καζάκου να κάνει το σκορ 18-15 και την Α.Ε.Δ. να ισοφαρίζει με τον Χατζησταμάτη σε 22-22. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 22-23, με τον Φοίβο να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά στο ημίχρονο (27-26). Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, αλλά άκρως αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες σε άμυνα και επίθεση για να επιβάλλουν το ρυθμό τους.
Στ γ’ δεκάλεπτο ο Φοίβος έκανε προσπάθεια να ξεφύγει (32-26 και 36-32 στο 24’), αλά με τον Τρύπα, η Α.Ε.Δ. μείωσε σε 42-40 για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 45-42 υπέρ του Φοίβου.

Και φτάνουμε στο κρίσιμο φινάλε… Με τον Παρβαντώνη να κάνει «μαγικά» στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Α.Ε. Δικαίου πέρασε μπροστά με 46-49 στο 34’. Ο Γερογιάννης μείωσε με μία βολή σε 47-49, όμως ο Παρβαντώνης με τρίποντο έκανε το 47-52. Ο Σουλιώτης απάντησε αμέσως  (50-52) και ο Χατζησταμάτης με μία βολή έκανε το 50-53. Ο Σουλιώτης μείωσε σε 52-53, ενώ στη συνέχεια ο Τρύπας έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Ανδρέας Σκούφης έγραψε το 54-53 (1.38’ πριν το τέλος). Με εξαιρετική ενέργεια ο Χατζησταμάτης έδωσε προβάδισμα στην Α.Ε. Δικαίου (54-55 στο 1.18’), ενώ ο Δεμέναγας αστόχησε σε δύο βολές. Ο Παρβαντώνης αστόχησε σε τρίποντο, όμως  Λάμπρου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε στον Τρύπα και αυτός με μεγάλο τρίποντο στα 39’’ έκανε το 54-58. Ο Ανδρέας Σκούφης απάντησε στα 35’’ και κράτησε ζωντανό τον Φοίβο, κάνοντας τα 57-58.    Στα 21’’ ο Χατζησταμάτης έκανε βήματα και στα 11’’ ο Σκούφης Γ. αστόχησε σε δίποντο. Ο Τρύπας στα 7’’ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 57-60, ενώ στα 4’’  Κεφάλας κέρδισε φάουλ, με τους παίκτες του Φοίβου να διαμαρτύρονται ότι έγινε στην προσπάθεια για τρίποντο. Ο Γκοράτσας χρεώθηκε με τεχνική ποινή, αλλά ο Τρύπας αστόχησε στη βολή. Ο Κεφάλας με 2/2 βολές από το φάουλ μείωσε σε 59-60, ενώ στα 3’’ έγινε φάουλ πάνω στον Πασχάλη Δρόσο, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη βολή και διαμόρφωσε το τελικό 59-61, με το οποίο η Α.Ε. Δικαίου υποχρέωσε τον Φοίβο στην πρώτη του φετινή ήττα. Η Α.Ε.Δ. έβγαλε ενέργεια, πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στο Φοίβο και έδειξε ότι έχει ακόμη το.. μέταλλο του νικητή. Ο Φοίβος δεν πήρε βοήθειες από τα αδέλφια Σκούφη και τον Γερογιάννη, που συνήθως σκοράρουν και δεν είχε πάθος στο παιχνίδι του για να κερδίσει ένα τέτοιο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-10, 27-26(ημ.), 45-42, 59-61
Διαιτητές: Τρουμούσης- Πλατέλλα
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Καζάκος): Βουδούρης 2, Δεμέναγας 6(1), Κεφάλας 11, Σκούφης Γ. 3(1), Σκούφης Α. 5(1), Σουλιώτης 11(2), Γκοράτσας 6(2), Γιουσέμογλου 1, Κατσούβας 5, Δημητρίεβιτς 3(1), Γερογιάννης 6.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος Ζ., Τρύπας 17(3), Τριτσάρης 5(1), Χατζησταμάτης 10(1), Παρβαντώνης 10(2), Χατζηγιακουμής 5(1), Δρόσος Π. 3, Λάμπρου 11.