Εξαιρετικό ματς στο Κλειστό γυμναστήριο Κω «Δ. Παππούλης», πήρε τη νίκη ο Ανταγόρας
28/01/2024

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ πέτυχε ο Ανταγόρας Κω κόντρα στον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το γυναικείο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και παρά την κούραση τους (μετά από τέσσερα συνεχόμενα ματς), τα κορίτσια του Φοίνικα πάλεψαν μέχρι τέλους το ματς απέναντι στον Ανταγόρα.

Τα δύο πρώτα σετ είχαν συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Ανταγόρα να τα κερδίζει παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Στο 2ο σετ, ο Ανταγόρας προηγήθηκε με 23-18 και 24-20, αλλά τα κορίτσια του Γιώργου Σταυρόπουλου επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 24-24, με τον Ανταγόρα να βρίσκει λύσεις και να παίρνει το σετ με 26-24.

Στο 3ο σετ, ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας προηγήθηκε με 1-8, αλλά η ομάδα του Στράτου Μπίλλη μείωσε σε 7-9 και 15-16… Στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Φοίνικας ξέφυγε με 15-20 και 18-22, για να το πάρει με 19-25 και να μειώσει σε 2-1.

Στο τελευταίο, οι  γηπεδούχες ήταν καλύτερες ανέβασαν την απόδοση τους στις υποδεχές και είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση φτάνοντας έτσι στο 25-17 κάνοντας το 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 27-25 (33’), 26-24 (34’), 19-25 (30’), 25-17 (25’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Μάζαρης/ Σταματίου

ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ (Στράτος Μπίλλης): Χατζηστέργου, Ντόκα, Παστρικού, Σταμάτη, Βλαχοκώστα, Τσουτσούμη, Μήλα, Κωσταντή, Ανδριοπούλου, Τόσκα, Φορλίδη, Λίλα.

Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Καραγιάννη, Θεοφανίδη, Γιάννη, Καλημέρη, Σκούμβρου, Παπαοικονόμου, Τριανταφύλλου, Σταυριανάκη, Νάξη, Μπότσαρη, Νόβα, Μαστή, Γιαννακουδάκη, Λαυράκη.

πηγή: giafkasports.gr