Πρωτιά για τις μικτές μας ομάδες U16 & U18
26/03/2024

Ενα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη μικτή μας ομάδα U16 να κερδίσει με 68-51 την Τ.Ε. Χίου και να κάνει το 3 στα 3, στο 1ο τουρνουά Αιγαίου, που ολοκληρώθηκε στη Μυτιλήνη. Η μικτή μας ομάδα δεν είχε καλή παρουσία στο α’ ημίχρονο, αλλά ακόμη κι έτσι ήταν καλύτερη από τους Χιώτες, που προέβαλαν σθεναρή αντίσταση (36-33 στο ημίχρονο). Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού και του Δημήτρη Χατζηστέργου κυριάρχησε πλήρως, βελτίωσε την άμυνα της και έκανε επιμέρους σκορ 23-9, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας (59-42) για το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι πόντοι μοιράστηκαν, ενώ αντί για τον τραυματία Έλληνα, αγωνίστηκε ο Χρήστος Κουλλιάς. Ο Χατζηγιακουμής ήταν ο μοναδικός «διψήφιος» για τη μικτή μας, που είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα. Η μικτή μας ομάδα U16, όπως αναμενόταν τερμάτισε στην πρώτη θέση του τουρνουά U16.

*Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν οι απονομές του κυπέλλου και των μεταλλίων στη μικτή μας ομάδα, που έκανε εύκολα το 3 στα 3 κόντρα σε Σάμο, Λέσβο και Χίο

Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-15, 36-33(ημ.), 59-42, 68-51

Διαιτητές: Μαρίγλη- Μυλωνάς

Τ.Ε. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ U16 (Κουταλιανός- Χατζηστέργος): Λέκα 9(1), Χατζηγιακουμής 11, Ζερβός 8, Ζάκο 3, Κουλλιάς Π. 6, Χλαπάνης 8, Καπνουδάκης 4, Κουλλιάς Χ., Χρυσάκης 2, Τσόκα 5(1), Βελισσαρίου 4, Μιχαηλίδης 8.

Τ.Ε. ΧΙΟΥ (Δευκόπουλος- Μπλάτσιος): Ξυνταριανός 2, Πιπινιάς, Τσιμούνης 4, Πουργιαζός 4, Ψύλλος 6, Μηλιάδης 3(1), Φαφαλιός 15(1), Παπαδόπουλος 2, Σκυριώτης 1, Φιλινάκης 6, Λουκαράκης, Απέσσος 8.

Στην κορυφή και η μικτή μας U18

Μετά από μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση στο α’ ημίχρονο, η μικτή Δωδεκανήσου U18 κέρδισε με 81-49 την αντίστοιχη της Τ.Ε. Χίου με 81-49 και έκανε το 3 στα 3, στο 1ο τουρνουά Αιγαίου. Μετά τη μικτή μας U16 και η μικτή U18 έκοψε πρώτη το νήμα στη Λέσβο, σ’ ένα τουρνουά με αντίπαλους χαμηλότερης δυναμικότητας.

Η μικτή μας ομάδα έπαιξε εξαιρετικά στο α’ ημίχρονο και στη συνέχεια χαμήλωσε τις στροφές της, αφού προηγήθηκε με +29 στο ημίχρονο (51-22). Ανάμεσα στις δύο ομάδες υπήρχε πολύ μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και οι παίκτες της μικτής μας έκανε επίδειξη δύναμης. Με τους Βίλα, Αλαχούζο, Καρατζόγλου και Ζερβό να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων, η μικτή ομάδα της Δωδεκανήσου, έφτασε στη νίκη σε ρυθμούς ρελαντί και αμέσως μετά πανηγύρισε την πρώτη θέση στο τουρνουά, που διεξήχθη με επιτυχία στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης στη Μυτιλήνη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 31-10, 51-22(ημ.), 63-34, 81-49

Διαιτητές: Μύζικας- Μουρουγιάννης

Τ.Ε. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ U18 (Χατζηστέργος- Κουταλιανός): Βίλα 18(2), Παπούλης 4, Καρατζόγλου 12(2), Σμυρνής 6(2), Φώτης, Τσαγκάρης, Αλαχούζος 16(2), Ζερβός 10, Μπόζιτς 6(2), Γκιζέττης 2, Αηδονίδης 5, Χατζηδημητρίου 2.

Τ.Ε. ΧΙΟΥ (Μηλιάτης- Πατεράκης): Σαμώνας 5(1), Συκαλάς, Κουτσουράκης 8(1), Αγγελής 5, Μηλιάδης, Αλούρδας 9, Μαυρίκος, Μανδηλαράς 14, Γεωργούλιας 4, Γιόμελος 2, Σπυρέλλης, Γλύκας 2.