Εξαιρετική εμφάνιση απ’ τον Ιπποκράτη που έκανε το 2-2 στην σειρά
18/04/2024

Έχοντας σε όλο το ματς το προβάδισμα στο σκορ ο Ιπποκράτης κατάφερε να επικρατήσει με 51-45 του Διαγόρα και έκανε το 2-2 στην σειρά και πλέον όλα θα κριθούν στην “τέντα”.

Με τις Αθανασοπούλου και Ασιατίδου να είναι ασταμάτητες επιθετικά και πετυχαίνουν 14 και 15 πόντους ο Ιπποκράτης προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 19 πόντων, με τον Διαγόρα απλά να παλεύει περισσότερο στο τέλος και να ρίχνει τη διαφορά στο τέλος.

Ο Ιπποκράτη ήταν καλύτερος σε όλα τα επίπεδα (11-2 στο 5’) και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με 13-6. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (15-6) και έφτασε σε διψήφιο αριθμό (24-13 στο 16’), με τον Ιπποκράτη να κερδίζει κατά κράτος όλες τις μάχες (28-15 στο 17’) και να κλείνει το ημίχρονο στο +12 (31-19). Στο β’ ημίχρονο αντί να αντιδράσει ο Διαγόρας, ο Ιπποκράτης μπήκε δυνατά (38-19 στο 25’) και τελείωσε από νωρίς το παιχνίδι.

Οι «κυανέρυθρες» πλησίασαν σε 45-32, αλλά ο Ιπποκράτης δεν κινδύνευσε και ο «γηραιός» απλά μείωσε στο τέλος με τη Βελούδου στο τελικό 51-45.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-6, 31-19(ημ.), 45-32, 51-45

Διαιτητές: Τζανετάκης- Ροδίτης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Τσαλαπατάνη 3, Πατμίου 4, Κιαπόκα 2, Σβύνου 4, Νικηταρά 9, Γιαλλούση, Αθανασοπούλου 14, Ασιατίδου 15(1), Καρβούνη.

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γαλαχουσίδη): Βολιτάκη, Μαντιού 2, Δέτση 4, Βελούδου 19(1), Μέντου 2, Γαλαχουσίδη, Μπατή 10, Περαντινού 2, Μάνου, Κυπραίου 2, Χρυσοστομίδου 4.